Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Zářivka nesvítí? Vina může být na straně tlumivky

Přestala vám doma svítit zářivka a vy jste se rozhodli ji opravit? Ideální je, pokud tuto práci svěříte do rukou odborníků. Jestli si na to troufáte sami, můžete to zkusit. Zřejmě vás jako první napadne vyměnit trubici, posléze startér. Jenže co když nic z toho nepomůže?

Důvodů, proč vaše zářivka přestala svítit, může být samozřejmě více. Možná je chyba někde v patici nebo propojení, ale možná je na vině tlumivka. Malé zařízení, o kterém mnozí ani nevědí, že se v zářivce ukrývá. Přitom plní důležitou roli jak při rozsvícení, tak samotném svícení zářivky.

Z čeho se skládá a jak funguje zářivka?

Zářivku tvoří trubice naplněná rtuťovými parami a argonem, startér a tlumivka. Startér představuje skleněná baňka naplněná neonem, v ní jsou dvě elektrody. Jedna elektroda je klasická, druhou tvoří bimetalový pásek. Dokud je zářivka vypnuta, elektrody se nedotýkají.

Když sepnete spínač, ve startéru vznikne doutnavý výboj ohřívající elektrody. Bimetalový pásek se ohýbá směrem k pevné elektrodě, až se spojí a doutnavý výboj zanikne. Elektrický obvod ve startéru se přeruší, to vyvolá napěťovou špičku na tlumivce, zvýší se napětí mezi elektrodami trubice a vznikne v ní doutnavý výboj. Pak napětí poklesne a tlumivka dále slouží namísto ochranného rezistoru. Pokud je však rozbitá, zářivka se samozřejmě ani nerozsvítí.

Ještě pro vysvětlení, doutnavý výboj v trubici září v okem neviditelné UV oblasti. Záření však dopadá na stěny trubice potřené luminoforem. Luminofor UV záření absorbuje a září v oblasti, jež je okem viditelná. Díky tomu zářivka svítí.

Jak zjistit, jestli je chyba skutečně v tlumivce?

Když zářivku rozděláte, tlumivka je takový ten kovový obdélník. Můžete ji změřit ohmmetrem, měla by mít poměrně malý odpor. Jestliže tedy naměříte vysoké hodnoty v řádu MOhmu nebo nekonečno, pravděpodobně je v ní chyba a výměna by mohla pomoct.

Nezapomeňte měřit bez napětí, ideálně s vypnutým předřazeným jištěním!

Podle čeho vybrat novou tlumivku?

Ideální je podívat se na tu starou, mělo by na ní být napsané nějaké označení nebo přímo parametry. I kdybyste pak nenašli úplně tu stejnou, podle parametrů byste mohli dohledat ekvivalentní. A kde? V současné době, kdy jsou obchody zavřené, samozřejmě online.

Obchodů s elektronikou je spousta, jedním z nich je i e-shop polské firmy TME (Transfer Multisort Elektronik). V nabídce má zhruba pět tisíc tlumivek, klasických i SMD. Tlumivky lze filtrovat podle různých parametrů, takže pravděpodobně nebudete mít problém najít tu, kterou hledáte.

Nezapomeňte, že do výměny tlumivky by se měl pouštět jen zkušený člověk, který elektronice rozumí. A pokud je zářivka ještě v záruce, je vždycky lepší odnést ji na reklamaci, dokonce i kdybyste si troufali na její domácí opravu.

Zdroj foto: Tme.eu, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist