Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Vzpomínky na hodiny matematiky

Školní léta jsou již za námi a vzpomínky si uchováváme spíše na hry a bezstarostná léta, než na školní látku. Do doby, než probíráme učivo se svými dětmi, na obsah spousty hodin nad učebnicemi postupně zapomínáme.

Škola je základ vzdělání a samozřejmě se většina dětí na své první usednutí do lavic těší. Už o prázdninách nosí školní batoh a hrají si na paní učitelku a zkouší se sami učit písmenka a už aby byli ve škole. Mezi předměty, které provází žáky od první třídy až po střední školu, je matematika, pro mnoho lidí nepochopitelná a složitá. Abychom matematice nekřivdili, mnoho vzorečků a tipů používáme často. Základní sčítání, odčítání a dělení patří mezi naprosto nezbytné znalosti, ale neztratí se ani Pythagorova věta, Thaletova kružnice a vzorečky pro výpočty objemu, obvodu nebo obsahu. Pro některé věci, které se jako žáčci na škole učíme, ale v dospělosti marně hledáme význam.

  • Množiny většinou miluje každé dítě. Sotva se je ve škole naučí, je o zábavu postaráno. I doma vytáhne penál a pastelky a začne malovat množinu jablíček, hrušek, autíček a různě je propojovat. Chápeme je, umíme je nakreslit, ale kdy naposledy jste množiny použili v reálném životě? Víte, že třeba v oblíbené hře „Mysli si číslo od – do a já budu hádat“ jde o množiny, jen nejsou zapsané matematickým standardem?

  • Funkce, které patří mezi základní pojmy v matematice. Siny a cosiny dali při učení zabrat nejednomu studentovi, ale vzpomenete si dnes, jak se přesně počítají? Přitom kolem nás se s nimi setkáváme často a ani si to neuvědomujeme, třeba u automatu na pití. Je to jen analogie, jak funkce fungují, tedy dáte nějaký vstup (peníze) a dostanete výstup (nápoj). Pokud dáte víc peněz, můžete dostat jiný. Napadlo vás při čekání u automatu na kafe, že jde o funkce?

  • Lineární rovnice potrápily a jistě ještě potrápí mnoho žáků. Nazpaměť jsme se učili, že ax + b = 0 a že ono a nesmí být nula, což je ale jen základní tvar lineární rovnice. Při její úpravě můžeme využít mnoho ekvivaletních úprav, abychom se dobrali výsledku, a většinou nám stejně vyjde špatně. Pomoci nám mohou spočítat třeba složité slovní úlohy.

Pokud máte doma žáka základní školy nebo budoucího prvňáčka, tyhle věci jim neříkejte. Třeba zrovna vaše dítě bude matematiku zbožňovat a množiny i funkce pak v budoucnu každý den používat ve své práci. Mnohem důležitější je své děti podporovat a chránit je i jejich zdraví. Proto nezapomínejte na správný a batoh do školy do školy, který neničí záda a láhev na pití kvůli dodržování pitného režimu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist