Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Vytisknout si zelenou kartu doma? Od července můžete i na bílý papír!

Už nemusíte shánět zelený papír, když chcete tisknout „zelenou“ kartu od vašeho povinného ručení. Je jedno, zda novou zelenou kartu potřebujete proto, že jste svou originální od pojišťovny poškodili, ztratili, nebo proto, že jste si uzavřeli povinné ručení online a chcete jezdit ihned po sjednání, bez čekání na doručení karty poštou. Zelená karta totiž od července platí i v bílé podobě. Umožňuje to Evropská mezinárodní shoda států.

Přechodně komplikované zjednodušení systému

Do letních prázdnin 2020 jsme mohli policistům při dopravní kontrole ukázat jen zelený papír, který právoplatně dokladoval námi sjednané a zaplacené povinné ručení. Od července je tomu jinak, policistům už bude stačit černobílý tisk na bílém papíru. Platné jsou v současnosti obě varianty zelené karty – na papíru bílém i zeleném.

Pokud si sjednáváte povinné ručení na pobočce pojišťovny, pravděpodobně si rovnou odnášíte vytisknutou zelenou kartu. Jakmile jste však sáhli po sjednání výhodnějšího a levnějšího povinného ručení online, které najdete na adrese https://www.hyperfinance.cz/pojisteni/povinne-ruceni, museli jste na originál zelenou kartu minimálně jeden den čekat, než ji pojišťovna vložila do obálky a odeslala poštou k vám domů. Teď už čekat nemusíte.

Poškodili jste si originál zelené karty? Dnes to vyřešíte úplně sami

A právě v tom tkví kouzlo přechodně komplikovaného zjednodušení systému zelených karet. Sice teď platí dvě varianty, ale už můžete zelenou kartu tisknout doma, černobílým tiskem na bílý papír. Dokonce můžete pojišťovně sdělit, že si zaslání originálu vlastně ani nepřejete – už ho nepotřebujete. O podrobnostech informuje například server iDNES.cz zde: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/zelena-karta-ceska-kancelar-pojistitelu-zmena-tisk-bily-papir-policie-ridici-povinne-ruceni.A200522_144814_automoto_taj

Stejně je tomu v případě, že jste originál ztratili či poškodili – nový si vytisknete ze své smlouvy o povinném ručení. Poškozenou zelenou kartu už vyřešíte sami, bez návštěvy pobočky nebo bez kontaktování vašeho pojišťováka.

Přechod na bílou verzi zelené karty umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu a obdrží toto potvrzení o sjednaném povinném ručení elektronicky. Pokud by řidič Allianz navíc kartu například ztratil či poškodil, lehce si ji dohledá v aplikaci a sám si ji doma může kdykoliv vytisknout,“ říká Veronika Hašplová, ředitelka autopojištění v Allianz. Podrobnosti najdete na stránkách Peníze.cz, konkrétně na této URL: https://www.penize.cz/povinne-ruceni/419157-ze-zelene-karty-je-bila-bez-papiru-to-zatim-nejde?

Výsledkem procesu bude digitalizace

Současné umožnění tisku zelených karet na bílý papír je součástí většího plánu. Jakého? Celkové digitalizace systému. Časem totiž přestaneme vozit zelené karty s sebou, během dopravní kontroly si je policisté vyhledají ve své digitální databázi, ke které se připojí i v terénu – podobně jako při ověřování platnosti vašich průkazů nebo malého techničáku.

Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému,“ řekl pro již zmíněný server Novinky.cz výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jan Matoušek.

Původní zelené karty platí i nadále – až do konce června 2022

Pojišťovny mají mnoho předtištěných zelených karet, digitalizace systému probíhá po krocích, a tak pojišťovny budou zelené karty vydávat až do konce června 2021. Vzhledem k tomu, že povinné ručení platí vždy po dobu jednoho roku, můžete mít u sebe platnou zelenou kartu vlastně až do konce června 2022. Pak nastoupí digitální databáze.

A jak je to v zahraničí? Díky tomu, že jde o Evropskou mezinárodní shodu států, jsou stejné podmínky zavedeny v celé EU. Proto i v zemích, kde vaše povinné ručení platí, se bez obav můžete prokázat bílým papírem vytisknutým doma. Důležitá jsou data, nikoliv jejich forma.

Zákon stále používá pojem „zelená“ karta

I když budete policistovi ukazovat bílou kartu vytisknutou doma, stále bude používán pojem „zelená karta“. Je to proto, že jde o termín zavedený zákonem č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, který se zatím ještě měnit nebude. Prozatím není ještě ani známo, jak se bude zelené kartě nově říkat.

 

Zdroj obrázků: l i g h t p o e t / Shutterstock.com, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist