I když si to třeba nepřipouštíme, ke klíčům všeho druhu se nechováme zrovna šetrně. Hodíme je po příchodu domů nebo do práce na stůl a pak je zase jen vezmeme při odchodu. U klíčů od auta se ale tento přístup nemusí vyplatit.
Planžeta a kryt
Ve většině nových vozů už jsou klíče od auta schované v plastovém krytu a když dojde k poškození, může se klíč nalomit nebo přímo vylomit ven. Samotná planžeta nám možná bude stačit k tomu, abychom nastartovali auto, ale vhodnější řešení je nechat si klíče opravit či udělat rovnou nové. Nikdy nevíme, jak moc došlo k poškození uvnitř krytu, kde se skrývá i čip s kódem pro imobilizér nebo dálkové ovládání. Pokud tak dojde k jakémukoli poškození a vylomení planžety, je na místě navštívit specializovanou firmu. Vyhnete se tak zbytečným starostem, když najednou nepůjde auto vůbec odemknout nebo nastartovat a to zvlášť, pokud máte novější typ vozu.
Co s imobilizérem
U starších aut je výroba kopie naprosto jednoduchá, stačí téměř jen vyfrézovat stejný klíč. Moderní technologie u novějších aut pomáhají s lepším zabezpečením aut proti odcizení a zlepšují jejich ovládání. Imobilizér se dnes řadí mezi běžné vybavení vozů a bez funkčního čipu se správným kódem vás nenechá auto nastartovat. Pokud tak dojde k poškození klíčů, mohou nastat problémy s nastartováním auta kvůli chybné deaktivaci imobilizéru.
Proto zvlášť u nových typů aut nečekejte, až se klíče rozpadnou nebo se objeví komplikace a nechte si je opravit hned, jakmile to bude možné. Ideální je přistavit vůz, kdyby bylo potřeba nový klíč spárovat. Včasná oprava vám ušetří problémy i peníze a čas.