Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

S rakovinou prostaty se někdy v životě utká každý devátý muž

Rakovina prostaty je v Evropě nejčastějším zhoubným nádorem u mužů.1 V České republice je každoročně diagnostikováno asi sedm tisíc nových pacientů2 a jejich počet dlouhodobě narůstá.5 Úměrně s tím také rok od roku stoupají náklady na léčbu rakoviny prostaty. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) v loňském roce vynaložila 203,9 milionu korun na léčbu svých klientů s tímto typem rakoviny. Jako u většiny onemocnění, i v tomto případě platí, že čím dříve se nemoc odhalí, tím větší šanci má pacient na uzdravení.

Rakovina prostaty dle statistik postihne v průběhu života každého devátého muže na světě.3 Přestože je mortalita karcinomu prostaty relativně nízká, celosvětově má na svědomí přibližně 258 tisíc úmrtí za rok.4 I v České republice se u mužů jedná o nejčastější typ rakoviny, denně je průměrně diagnostikováno 20 nových případů.5 „S tímto typem nádoru se loni potýkalo 2703 našich klientů. Při srovnatelném počtu pacientů náklady na léčbu meziročně vzrostly téměř o 13 procent,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Včasná prevence prodlouží život

Varovným signálem nemoci mohou být problémy při močení, v pokročilejším stádiu pak i krev v moči či ve spermatu. V této fázi je již nezbytné absolvovat urologické vyšetření.6 Čeští muži však prevenci podceňují, přestože včasná diagnóza je pro úspěšnou léčbu rakoviny prostaty stěžejní. Zdokonalující se lékařská péče dosahuje u zavčas odhalených případů velice dobrých výsledků. Pěti let od stanovení diagnózy se dožívá více než 99 % pacientů7, od roku 1993 se snížila míra úmrtí o více než polovinu.8

Na vyšetření přispívá zdravotní pojišťovna

Rakovinu prostaty lze odhalit základním vyšetřením prostaty přes konečník a odběrem krve, jež prokáží aktivitu prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Hladina PSA nicméně narůstá v průběhu života, takže ještě nemusí nutně souviset s rakovinou. Je tedy nezbytné ji doplnit dalším vyšetřením v podobě odběru prostatické tkáně a pomocí ultrazvuku.6,10 „Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR svým klientům přispívá z fondu prevence částkou až 500 korun na preventivní vyšetření prostatického specifického antigenu neboli PSA, či ultrazvukem,“ dodává Hana Kadečková.

Riziko onemocnění roste s věkem

Důvod onemocnění vědci neznají, určitý význam má však genetika. Mezi ohrožené jedince patří ti, v jejichž první rodinné linii byla již dříve diagnostikována rakovina prostaty.9 Rizikovým faktorem je i rasa, pravděpodobnost výskytu karcinomu se také zvyšuje s věkem. Nejohroženější skupinou jsou senioři starší 65 let, kterých se týká více než 65 % onemocnění. V posledních letech však lékaři zaznamenávají nárůst nových případů také u mladších pacientů. Zatímco na počátku 90. let byl průměrný věk diagnostikovaných osob 73 let, nyní se pohybuje na hranici 69. roku života.5

Listopad – měsíc prevence rakoviny prostaty

Měsíc listopad tradičně upozorňuje na nebezpečí rakoviny prostaty a důležitost prevence osvětovou kampaní Movember, která se v posledních letech dostala do širšího povědomí i v České republice. Kampaň vyzývá muže po celém světě, aby si nechali narůst knír, a tím šířili osvětu a diskuzi o uroonkologických problémech a nutnosti preventivního vyšetření.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist