Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

Průmyslové PC - dobrý sluha, ale špatný pán?

Průmyslové PC jsou již nedílně spojené s výrobními systémy. Chod některých firem si bez nich nelze ani představit. Vyrábí se v mnoha provedeních s různými vlastnostmi a mají širokou škálu využití. Jejich hlavními úkoly jsou řízení a automatizace.

Nemůže se však tento šikovný pomocník stát nebezpečným zrádcem či špiónem?

Průmyslové PC – liší se od osobních?

Ve své podstatě se liší užíváním v podnicích namísto domácností. Z odlišného prostředí pak vyplývají specifické nároky na odolnost, spolehlivost atd.

5 příkladů vlivů, které musí průmyslové PC ustát:

· prach

· vysoká nebo naopak nízká teplota

· nepřetržitý provoz

· opotřebování

· údržba

Prach je sice i v domácnosti, ale ve výrobní hale je ho mnohem více. Úskalí představuje nepřetržitý provoz, kdy PC nelze jen tak vypnout ani v případě potřeby aktualizace. Časté užívání těchto PC klade nárok na použité materiály, aby např. po roce užívání nepraskl display atd.

Z výše uvedených nároků odvozená zlepšení jsou odolnější skříň, prachový filtr, kvalitnější materiály, antivibrační uchycení komponent aj.

Jedny z cílů hackerských útoků v IT mohou být průmyslové PC

Tyto PC mají zásadní vliv na širokou škálu výrobních operací. Někdy slouží spíše jako pomocná zařízení k efektivnějšímu řízení skladů, toků výrobků a snadnějšímu sledovatelnosti materiálů. Jsou to tzv. PDA (Personal Digital Assistant), které jsou nenápadnější a vlezou se do kapsy.

Jindy však průmyslové PC ovládají klíčová výrobní zařízení, bez nichž se provoz těchto podniků neobejde. Příkladem takového zařízení jsou výrobní roboti automobilek a jiných odvětví. Tito roboti dokážou vyrobit prakticky všechno od drobné elektroniky, jako jsou mobilní telefony přes notebooky či stolní počítače až po letadla. Nabízí se otázka, zda roboti neberou práci lidem?

V dnešní době je trendem tzv. vzdálená správa těchto přístrojů, kdy jsou připojeny k internetu a jsou řízeny dálkově.

Je možné hacknout takto připojené zařízení? Připojení nebývá vždy zabezpečené, a útok může přijít takřka odkudkoliv.

Např. lze změnit původní naprogramování stroje. Představte si situaci, kdy průmyslový počítač řídí rameno. Úkolem je sváření křídla letadla. Pokud by někdo změnil nastavení a toto rameno vychýlil jen o několik mm, svár by nedosahoval požadované kvality. Důsledky takového útoky by mohly být katastrofální.

Další možností napadení těchto průmyslových PC je přímo v ovládacích terminálech v souvislostí s ověřováním uživatelů. Některé ovládací terminály vůbec nepožadují k přihlášení uživatele ověření heslem, u některých zase nelze změnit původní nastavené heslo.

Nejen počítače

3 příklady dalších objektů, které by mohly být napadnuty:

· bezpečnostní kamery

· nezabezpečené servery

· modemy

Získáním přístupu ke kamerám mohou z firmy utíkat choulostivé informace a může být ohrožena serióznost či goodwill podniku. Zní vám to příliš jako sci-fi? Sami se můžete přesvědčit. Stačí jen chvíle hledání a snadno narazíte na vyhledávače, které vyhledávají právě takovéto nezabezpečené kamery. Lze se tak jednoduše podívat z pohodlí domova na záběry různých kamer nejen venkovních ale i vnitřních.

Jak se firmy brání?

Firmy používají kvalitní, neustále aktualizované antivirové softwary. Rovněž výrobky, zvláště ty mající významný vliv na bezpečnost spotřebitelů, jsou podrobovány kontrole parametrů kvality. Takto případný vadný výrobek neprojde přes výstupní kontrolu a nedostane se tak ani do prodeje.

Faktem je, že nejzávažnější slepá místa v zabezpečení průmyslových počítačů jsou snadno opravitelná. Firmy také neustále zlepšují úroveň ochrany, aby udrželi krok s možnými útočníky.

Příležitost pro ostatní

Výše popsanou situací se také vytváří specifické podnikatelské příležitosti pro jiné subjekty. Antivirové společnosti aktivně vyvíjejí ochranný software, a nabízejí ho za úplatu ostatním. Na místě je oboustranná spolupráce směřující k co nejvyšší úrovni zabezpečení. Pro podnik je to na jednu stranu náklad, ale umožní jim to omezit, nebo dokonce eliminovat hrozící nebezpečí.

Závěr

Průmyslové počítače jsou v dnešních dnech již neodmyslitelně spojeny s výrobou, kde sehrávají velmi důležitou roli. Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby tu najednou nebyly, nebo přestaly pracovat, jak jsou naprogramované? Dobře nám slouží a jejich význam je pro nás zkrátka veliký.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist