Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Pronájem bytu v Praze – Na co si dát pozor, když se stěhujete do nájmu

Chcete si pronajmout byt v Praze a obáváte se, že uděláte nějakou chybu, které budete později litovat? Stačí dodržet pár vcelku jednoduchých pravidel, aby se vám riziko nějakého přešlapu podařilo snížit na minimum. Pro celou řadu lidí je dnes situace s bydlením mimořádně složitá, a jestliže už tedy máte to štěstí, že se vám v našem hlavním městě podařilo sehnat solidní byt za rozumnou cenu, trvejte při jeho převzetí na tom, aby s vámi majitel sepsal nejenom kvalitní nájemní smlouvu, ale též podrobný předávací protokol.

Pronájem bytu musí být smluvně ošetřen

Nespoléhejte na serióznost majitele ani na štěstí a vždy trvejte na tom, aby veškeré vaše dohody měly písemnou formu.

Nejdůležitější je pochopitelně platná nájemní smlouva!

Jestliže ji s majitelem uzavíráte ještě před skutečným převzetím bytu, pak je žádoucí, aby v ní bylo uvedeno přesné datum, ke kterému se smíte nastěhovat. Od tohoto data budete také za vše zodpovídat a budete případně nuceni opravit nebo uhradit veškeré závady, které jeho užíváním způsobíte. Ohlídejte si také pár následujících náležitostí.

A) Po člověku, který vám byt předává, chtějte doklad totožnosti. Je důležité, aby vám ho předával přímo jeho majitel nebo osoba k tomu pověřená.

B) Ještě před podpisem předávacího protokolu si vše pořádně prohlédněte a zkontrolujte, zda skutečný stav věcí odpovídá tomu, co je na papíře.

C) Pokud objevíte nějaké vady, které by mohly bránit plnohodnotnému užívání bytu, pak trvejte na tom, aby byly řádně uvedeny v předávacím protokolu a neváhejte je zdokumentovat i za pomoci fotografií.

D) Chtějte po majiteli, aby vám ukázal, kde se nacházejí uzávěry vody i plynu a také elektrické jističe.

E) Projděte si také společné prostory v domě. V nájemní smlouvě by měly být vyjmenovány ty z nich, do nichž budete mít přístup. Například prádelna nebo zahrada.

F) Zjistěte také, jaké budou vaše případné povinnosti. Majitel po vás může například vyžadovat pravidelnou údržbu, ale pro obě strany je vždy lepší, když jsou veškeré požadavky a povinnosti zaznamenány písemně.

Kvalitní předávací protokol je nejlepší pojistka proti nepříjemnostem

Převzetí bytu je nejlepší doprovodit podrobným předávacím protokolem a vyhnout se tak případným nepříjemnostem, které by mohly nastat po uplynutí doby pronájmu. Nebudete se muset s majitelem přít o to, zda bylo zrcadlo v koupelně už poškrábané a dlaždice v rohu kuchyňského koutu prasklá nebo zda jste to způsobili vy. Je zkrátka důležité, případné závady do protokolu uvést, abyste za ně v budoucnu nenesli žádnou odpovědnost.

Co by měl takový protokol obsahovat především?

1) Zejména nacionále účastníků smlouvy. Tedy jméno a příjmení vaše i pronajímatele, rodná čísla, trvalá bydliště i čísla občanských průkazů.

2) Dále prohlášení o předání a převzetí bytu.

3) Podrobný popis vybavení a také celkového stavu bytu i s výčtem případných závad.

4) Seznam všech předávaných klíčů.

5) Popis měřících zařízení plynu, elektřiny i vody. Jejich stav v den předání, jejich sériové číslo a rovněž popis jejich umístění v domě.

Nájemní byt v metropoli za slušnou cenu je výhra

Přestože je v Praze již téměř 200 tisíc nájemních bytů, stále to vzhledem k počtu současných i nově příchozích obyvatel nestačí. Své místo k životu zde hledá stále více lidí a nabídka pokulhává zejména v segmentu malometrážních bytů, které jsou cenově dostupnější. Převis poptávky tak pochopitelně tlačí i na růst nájmů, které v naší metropoli stouply například jen v první polovině loňského roku cca o 6 %, což je dokonce větší nárůst, než u cen nových bytů (4 %).

Růst se však nezastavil ani letos a vzhledem k tomu, že ČNB doporučila zavedení nových a přísnějších pravidel pro hypoteční úvěry, zkomplikuje se od října mnoha dalším lidem pořízení vlastního bydlení. Části z nich zřejmě nezbude nic jiného, než se také poohlédnout po pronájmu, což tlak na ceny ještě zvýší. Pokud se vám tedy podaří sehnat v Praze něco za rozumných podmínek, važte si toho. Rozhodně to není samozřejmost. Na to, kolik se průměrně platí za metr čtvereční, se můžete podívat v přiložené tabulce.

Průměrný měsíční nájem v Praze (konec roku 2017)

Městská část

Cena

Nárůst proti r. 2016

Nárůst proti r. 2010

Praha 1

431 Kč/m2

5,5 %

40,6 %

Praha 2

402 Kč/m2

8,7 %

52,9 %

Praha 3

354 Kč/m2

2,9 %

41,9 %

Praha 4

279 Kč/m2

16,7 %

29,5 %

Praha 5

348 Kč/m2

1,9 %

49,5 %

Praha 6

313 Kč/m2

11,5 %

39,5 %

Praha 7

330 Kč/m2

14,3 %

47,0 %

Praha 8

300 Kč/m2

7,9 %

33,0 %

Praha 9

293 Kč/m2

14,2 %

31,0 %

Praha 10

282 Kč/m2

10,7 %

31,1 %

Praha (průměr)

339 Kč/m2

11,8 %

51,4 %

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist