Nadešla konečně ta chvíle, kdy jste se i vy rozhodli podlehnout vábení krásných létajících strojů, které můžete ovládat na dálku? Výborně, teď už jen vybrat ten správný dron. Při výběru je nejdůležitější účel využití: Jestli s dronem plánujete jenom zaznamenávat své zážitky a cesty, nebo ho potřebujete využít i jako pracovní nástroj. Co všechno vzít v úvahu při výběru svého prvního dronu?
Rekreace s dronem, nebo i práce?
Jestli chcete dron „jen na zábavu“ a jste naprostý začátečník, jasnou volbou jeden z mini dronů od společnosti DJI. Pro děti nebo ty z vás, kteří chtějí létat hlavně v interiéru a třeba si zpočátku osahat způsob ovládání dronu, než si vyberou vyspělejší techniku, je ideálním startovacím dronem Ryze Tello. Je malý, lehký, natáčí pomocí integrované kamery v HD a stojí jenom pár tisíc. Navíc se s ním můžete zábavnou formou naučit programovat v jazyku SCRATCH. O stupínek výš je pak nejpopulárnější dron na světě –? DJI Mini 2. Ten už nabízí většinu pokročilých funkcí, na které jsme u DJI dronů zvyklí, natáčí až ve 4K a vejde do větší kapsy nebo malé kabely. Tady už si musíte připravit přes 10 000 korun. Dalším stupněm je snad nejchválenější dron na trhu, DJI Air 2S, který je stále lehký a skladný, ale navíc má spoustu bezpečnostních prvků a natáčí až v 5,4 K. Odpovídá tomu ale i cenovka, která překonává 25 000 Kč.
Poloprofesionální a profesionální stroje pak začínají na cenovce 30 000 Kč, ale tam už se opravdu orientujte podle toho, zda je pro vás nejdůležitější kvalita videa, fotografií, výdrž ve vzduchu nebo profi funkce, jako je třeba RTK, termální kamera, lidar a dalších vychytávky, které ale jako dronař-amatér nevyužijete. Nenechte si proto vnutit zbytečně „našláplý“ stroj, jehož funkce se vám vzhledem k vysoké pořizovací ceně nepodaří smysluplně využít.
Každý dron nad 249 g s kamerou musíte registrovat
Před rozhodnutím investovat do dronu si také uvědomte důležitý fakt. Od roku 2021 musíte každý dron s hmotností nad 249 osazený kamerovým senzorem registrovat, a navíc jako pilot musíte projít online testem. Ale nebojte se, je to jednoduché, online a zdarma. Kdybyste si přece jen nevěděli rady, přečtěte si návod na registraci dronu od odborníků z DronPro, nebo se přihlaste na školení pro získání povolení do kategorie OPEN A1, A3, kde s vámi vším se 100% úspěšností krok za krokem projdou zkušení piloti. Pokud budete chtít těžší stroj, nebo byste chtít létat nad shromážděním lidí a blízko zástavby, čeká vás komplikovanější postup a další investice do studia pravidel létání a technické dokumentace. I legislativní povinnosti spojené s tím, jaký dron si nakonec vyberete, byste proto neměli přejít mávnutím ruky.
Pozor na nekvalitní drony od no name výrobců a obchodů
Na závěr neméně důležité doporučení: Vybírejte dron jen ve specializovaných obchodech a e-shopech, kde vám ochotně poradí a ukážou, jak dron ovládat. U výše zmíněných odborníků z DronPro získáte k většině nových dronů také startovní školení zdarma, abyste hned při prvním poletu neskončili na krovkách nebo s poškozeným strojem, a hlavně uměli využít na maximum všechny vestavěné funkce. Tak šťastnou ruku a spoustu nádherných poletů!
Zdroj obrázků: DronPro