Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Pelety jsou moderním a ekologickým palivem

Kotle na tuhá paliva v mnohých domácnostech nahradily kotle, krbová kamna a krbové vložky na pelety. S tímto novodobým topivem totiž není tolik práce jako se dřevem, a navíc se chlubí štítkem ekologické, na což dnes lidé hodně slyší. Ani výhřevnost není vůbec špatná.

Dřevěné pelety se spalují ve speciálních kotlích s účinností více než 90 %. Svou výhřevností předčí i černé a hnědé uhlí. Není tedy divu, že výrazně snižují náklady za provoz domu. A to je teprve první výhoda.

Topíte vlastně zbytky dřeva

Dřevo je obecně obnovitelný zdroj, protože si můžeme zasadit stromy, a tím získat dřevo nové. Pelety jdou ale ještě dál, jsou totiž vyráběné ze zbytků dřeva, které vznikají na pilách při zpracování tohoto materiálu.

Pelety se vyrábějí lisováním. Piliny jsou zahřívány na teplotu kolem 100 °C, díky tomu změkne celulóza obsažená ve dřevě a zafunguje jako lepidlo. Zároveň jsou protlačovány skrz malé kruhové otvory, aby vznikl charakteristický tvar peletek. Pelety (granule) tak vznikají bez přidávání jakýchkoliv přísad a spojovacích materiálů.

Zbavíte se práce se dřevem

Topit dřevem znamená docela dost se nadřít. Dnes se sice dřevo prodává i rovnané na paletách, ale stále se s ním manipuluje poměrně obtížně, padají z něj třísky apod. Topení peletami je oproti tomu bezpracné a čisté. Pelety si pořídíte ve velkém pytli, uložíte někam na suché místo a pak jen přidáváte do kotle. Existují i automatické kotle na pelety, takže můžete být kompletně bez práce.

Dejte si pozor, co kupujete

Cena za tunu pelet je v posledních letech poměrně stabilní, dejte si však pozor, jaký typ pelet kupujete. Vyrábí se s různým průměrem, ten si vyberte klidně podle sebe. Určitě ale vyzkoumejte, o jakou třídu pelet jde. Chtějte třídu A1, protože ta obsahuje ze všech nejméně kůry a lesních těžebních zbytků. Pro topení v domácnosti je doporučována. Pelety horší kvality jsou vhodné pro průmyslové využití.

Zdroj foto: Drevenepelety.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist