Rádi byste koupili ojetý vůz, ale nevíte si rady? Připravili jsme pro vás praktického průvodce, ve kterém se podíváme na všechno, co je potřeba zvážit. Upozorníme na nejdůležitější kritéria výběru a přidáme pár tipů na to, jak nenaletět.
Nízká cena nebo dlouhá životnost?
Pro nákup ojetého auta se rozhodujeme hlavně z finančních důvodů. Ovšem pokud jdete po nejnižší ceně a zároveň očekáváte, že vám vůz poslouží ještě dlouhá léta, možná budete zklamaní. Levnější ojetiny jsou totiž v horším stavu a také staršího data. Ve finále tedy můžete hodně prodělat na opravách. Na druhou stranu náhradní díly mohou být levnější. Přesto náročnějším řidičům doporučujeme raději dražší varianty.
Zvolte ideální model a značku
Hodně lidí přichází do autobazaru s téměř nulovou představou. To nejmenší, co můžete udělat, je počáteční výběr zúžit o auta, která určitě nechcete. Od toho se snadno odpíchnete, a nakonec dojdete až k cíli.
Rozmyslete si, jaká kategorie aut by vám vyhovovala a jaké jsou vaše nároky. Potřebujete terénní vůz, pracovní dodávku nebo SUV? Na běžné ježdění po městě si vystačíte s podstatně levnějším modelem, a o to přeci jde. Vezměte to i z praktické stránky. Jak jsou dostupné náhradní díly? Máte v okolí značkové servisy? Na kolik vás vyjde běžný provoz? Rozhodujte se hlavně rozumem, a nikoliv pod vlivem euforie.
Pozor na rizikové modely
Některé modely a značky se bohužel osvědčily jako nespolehlivé. Doporučujeme prokonzultovat nákup s odborníkem, pročíst recenze a diskusní fóra. Pomůže vám to udělat si ucelenější obrázek. Nespoléhejte se ale pouze na to, co se říká na internetu. Vůz si před nákupem pečlivě prověřte a podívejte se i do servisní knížky.
Rozpočet a platba
Kromě peněz, které jste ochotní do auta investovat, počítejte i s rezervou na servis. První výměna filtrů, olejů, kapalin a dalších nezbytností vyjde i na 20 tisíc korun. Určitě je dobré dopředu prozkoumat, kolik stojí běžná údržba vybraného vozu. Možná zjistíte, že je to nad vaše finanční možnosti a raději si vyberete úspornější model.
Co se financí týče, tak si ujasněte také to, jestli chcete auto koupit za hotové nebo třeba na splátky. Většina bazarů nabízí možnost leasingu, který se ne vždy vyplatí. Banka může poskytnout úvěr za výhodnějších podmínek.
Dejte si pozor na nejčastější podvody při prodeji aut
Nákup ojetého vozu je spojen s určitým rizikem. Pokud „skočíte na špek“ nečestnému prodejci, zaděláte si na spoustu problémů, což může ve finále znamenat spoustu vyhozených peněz.
Nejčastěji se setkáte se stočeným tachometrem. Prodejci se tak snaží vytvořit dojem, že má auto nižší nájezd, a vy byste tedy za něj měli zaplatit mnohem víc peněz. Tento neférový trik je přitom klasifikovaný jako trestný čin. V čem je kromě nástrahy na vaši peněženku tato praktika nebezpečná? Vyšší nájezd = vyšší míra opotřebení komponentů. Zároveň vás menší čísla na tachometru mohou svést k zanedbání včasné servisní prohlídky.
Dalším častým podvodem je falešná servisní kniha. Podle té si kupující ověří, jak se bývalý vlastník o auto staral a zda dodržoval servisní intervaly. Snadno tak odhadne, jestli není ojetý vůz příliš zanedbaný. Podvodníci servisní knihy rádi falšují. Většinou se to dá poznat podle razítek a také toho, jestli na sebe servisní záznamy navazují. Pozor na knížku, která je evidentně vypsaná jednou rukou na jeden zátah.
Také zfalšované datum první registrace vozidla zvýší pořizovací cenu ojetiny a někteří podvodníci toho rádi využívají. Toto nekalé „omlazení vozidla“ odhalíte díky kontrole podle VIN kódu neboli 17místného evidenčního čísla vozidla. Podle VIN se dá mimochodem zkontrolovat i stav tachometru.
Zdroj foto: Autotrip.cz, Pixabay.com