Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Když tachometr zlobí, neváhejte s opravou

Auta se liší značkou, designem, vybavením i rokem výroby. Co však v žádném nesmí chybět je tachometr. Ten ukazuje, jak rychle jedeme a pomáhá nám vyhnout se pokutám dodržováním předepsané rychlosti.

Pro předpisy i bezpečnost

Ani sebelepší odhad nám nedá tolik informací o rychlosti, jako tachometr. S ohledem na počasí i stav silnice neumíme docela dobře odhadnout, zda ještě dodržujeme předpisy, nebo už jsme za hranicí. Každý řidič ze své zkušenosti ví, že mu někdy ani nepřijde, jak moc jede rychle a jen pohled na tachometr ho upozorní. Název tachometr vznikl spojením dvou řeckých slov, tachos (rychlost) a metrein (měřit). Funguje na velmi jednoduchém principu, počítá otáčky kola za jednotku času a tím nám umí v autě ukázat, jak rychle jedeme. Pro každého řidiče je tento přístroj nepostradatelným pomocníkem, jak se vyhnout pokutě nebo ztrátě bodů a především jak jet bezpečně. Musí však fungovat spolehlivě a ukazovat správné hodnoty, ať už ve svém autě máme digitální nebo ručičkový typ. Jakmile začne ukazovat nereálné hodnoty a nebo naopak neukazuje nic, je nutná oprava tachometru a jeho kontrola. Překročení rychlosti nás nemusí stát jen peníze za pokutu, ale také zvyšuje riziko, že na mokré silnici nebo v ostré zatáčce nezvládneme řízení kvůli vysoké rychlosti.

Nečitelné informace

Nejčastěji se u tachometru setkáme s věžnými závadami. Ručičky ukazují na druhé straně pole nebo leží bez hnutí i během jízdy. U digitálních typů se objevují vypadlé body na displeji, což snižuje čitelnost informací, zobrazují se nesmyslné hodnoty a kontrolky blikají. Chyba tachometru nijak neovlivňuje jízdní vlastnosti auta, což často vede k tomu, že řešení problému a opravu odkládáme. Zvyšuje se ale riziko rychlejší jízdy, než je povolená, a tedy i možnost ztráty kontroly nad vozidlem, správně fungující tachometr tak zajišťuje především bezpečí při jízdě. Pokud je potřeba, lze i přeprogramovat procesor řídící jednotky nebo nastavit na tachometru původní hodnoty, třeba když měníte přístrojovou desku.

Když začne tachometr zlobit a ukazovat nesmysly, obraťte se na specializovanou firmu co nejdříve, ať můžete jezdit bez zbytečných rizik. Při té příležitosti si můžete i nechat vyrobit třeba náhradní klíče od auta, což je další věc, kterou velmi často odkládáme na neurčito.

Zdroj foto: Autoklicecz.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist