Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Káva: moderní nápoj s dlouhou historií

Rána mnoha lidí na celé planetě mají jednu věc společnou. Uvaří si kávu, aby se lépe probrali, zlepšili si start do nového dne a měli více energie. Káva nás ale provází už více než 1000 let.

Legenda o mnichovi

Objev kávy se datuje k roku 800 do Etiopie, když si pastýři všimli, že kozy po pozření plodů z neznámé rostliny vypadají, jako by tančily. Neznámá rostlina byl kávovník a z jeho plodů zkusit odvážný mnich udělat odvar a vypít ho. Po probdělé noci poznal, jaké účinky mají plody kávovníku. Ještě pár let trvalo, než se lidé naučili kávová zrna sušit, pražit a mlít, dnes si ale díky tomu můžeme vychutnávat lahodný nápoj s obsahem kofeinu. A i když se stále objevují varování nad konzumací kávy, zároveň se stále více objevují také důkazy že je pro naše tělo prospěšná. V moderních provozech, kde se kávová zrna zpracovávají, už jen lidská práce nestačí a pomáhají stroje, potrubní systémy i velkokapacitní balicí linky. Káva je druhou nejvíce obchodovatelnou komoditou na světě, před ní už je jen ropa.

Výrazná i jemná

Setkáme se s dvěma druhy kávy, Arabikou a Robustou. Arabika zaujímá 70 % produkce kávy, má nižší obsah kofeinu a jemnější chuť. Robusta je naopak výrazně hořká, obsahuje až dvojnásobné množství kofeinu a využívá se k dochucení směsí, zejména pro esspresa. Z dalekých kávových plantáží se pak zrna dostávají do pražíren a výroben, kde lidské ruce nahrazuje moderní technologie. Káva je tak do obalů přepravována potrubím z nerezové oceli, přesně navážena, zabalena a připravena k expedici. Pouze sběr kávových zrn se stále provádí ručně, aby nedošlo k jejich poškození a znehodnocení. Následnou práci v pražírnách a balírnách už ale usnadňují potrubní systémy spojované pomocí potrubních rychlospojek, takže bezpečně a bez ztrát přepravují kávu ke zpracování a následně do expedičních a balicích středisek. Poskládat je lze pomocí rychlospojek V krátkém časovém úseku se zpracují tuny kávových zrn, což by už jen s lidskou prací nešlo.

Stroje se k práci dostávají až po sklizni, do té doby zůstává vše na lidech. Dnes se káva pěstuje ve více než 50 zemích světa a mnoho z nás si bez ní neumí představit svůj den.

 

Zdroj foto: Jacob-group.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist