Meditujete u termostatu a zkoušíte přijít na to, jaká je ideální teplota pro vaši domácnost? Je vám ráno po probuzení chladno a odpoledne zase příliš horko? Možná se vám stává i to, že se uprostřed noci vzbudíte zpocení nebo máte třes.
Najít tu správnou teplotu v domácnosti vyžaduje trochu experimentování, neboť domy jsou postaveny z různých materiálů a nacházejí se v různých klimatických podmínkách. Připravili jsme však pro vás několik tipů, díky kterým bude pro vás jednodušší nastavovat teplotu v domě a v bytě během celého roku.
Jaká je ideální teplota v domě?
Když se nacházíte mimo domov, teplota by měla být dle obecného mínění nastavena na 18-19°C. Ideální pokojová teplota se však mění podle ročního období, místa v domě či v bytě a podle aktivity, kterou tam právě vykonáváte.
Během zimy je vhodná teplota 21 °C. V létě udržujeme vnitřek své domácnosti poněkud chladnější a je příjemné, pokud nestoupá nad 20°C. Musíme při tom myslet i na jednotlivé místnosti. Pokud například máte pouze jeden termostat, který kontroluje teplotu v celém domě současně, neměli byste domácnost přehřívat nad 18 °C, aby byly ložnice dostatečně chladné.
Nábytek pro naše klimatické podmínky
Když je v domácnosti příliš vysoká teplota, podporuje to vypařování škodlivých látek z lepidel, která se nacházejí zejména v nábytku z dřevotřísky. Rovněž však škodí i nábytku z plastu. Proto je lepší investovat do kvalitního dubového nábytku, protože tomu neškodí ani vyšší teplota a je jako nový dlouhá léta. Takový nábytek se dokonce dědí.
Ideální teplota v ložnici
Nikde jinde není tak důležité nastavit správnou teplotu, jako v ložnici. Neměla by se vyšplhat nad 18 °C a zároveň by neměla klesnout pod 14°C. Ideální je tedy teplota kolem 16 °C, pokud máte vhodnou přikrývku, optimálně z přírodního materiálu, který dobře reguluje teplotu těla, jako je vlna nebo bambus. Myslete i na samotné místo na spaní, dnes si můžete pořídit kvalitní a levnou postel s matrací a roštem již od 250 eur.
Jak škodí příliš vysoká teplota?
Když mluvíme o teplotě místnosti, ve skutečnosti mluvíme o teplotě vzduchu, který v pokoji neustále cirkuluje. Výška teploty vzduchu je ovlivňována mnoha faktory, zejména:
- vlhkostí,
- zdrojem tepla (radiátor, podlahové topení, krb a podobně),
- oblečení, které máme na sobě,
- věk lidí - v různém věku vnímáme okolní teplotu různě,
- fyzická aktivita, kterou v místnosti vykonáváme - je rozdíl, pokud jen sedíme a sledujeme televizi a například cvičíme nebo si hrajeme s dětmi.
Příliš vysoká teplota s sebou nese několik rizik. Kromě zmiňovaných výparů z nábytku ohrožujeme své zdraví i tím, že vysoká teplota narušuje náš spánek. Pokud se v posteli potíme, tělo neoddechuje a neregeneruje, ale spoustu energie vynakládá na svoji termoregulaci. Nižší teplota by měla být i v kuchyni, jelikož tuto místnost zahříváme samotným vařením nebo pečením. Vysoké teploty mohou snižovat naši imunitu, protože přestává regulovat svoji teplotu samostatně a spoléhá na atmosféru v okolí.
Proč škodí příliš nízká teplota?
Podle výzkumů Světové zdravotnické organizace (WHO) nízká interiérová teplota zvyšuje pravděpodobnost respiračních a kardiovaskulárních onemocnění. Nejohroženější jsou děti do patnácti let, senioři a lidé s chronickými onemocněními. Chlad ovlivňuje krevní tlak, množství cholesterolu v krvi, prokrvení těla a pokožky i samotné dýchání. Když se zpomaluje tok krve v těle, dochází k pomalejší a nedokonalé regeneraci a tělo se takto spíše opotřebovává.
Zvýšení teploty na 21 °C v podzimních a zimních měsících způsobilo, že senioři účastnící se výzkumu spíše vyzdravěli z různých sezónních onemocnění dýchacích cest. Chcete-li snížit riziko plicních onemocnění, investujte do topení, ale nepřetápějte.
Zdroj foto: Aminabytek.cz, Pixabay.com