Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Jak si na motorce užít jízdu se spolujezdcem

Motorka je skvělý způsob, jak se odreagovat po náročném dni, ať už jezdíte o samotě, nebo s dalšími motorkáři. Možná ale jednou budete chtít tyto výlety sdílet s někým blízkým, kdo na motorce nikdy předtím neseděl. Máme pro vás několik tipů, jak potenciálního spolujezdce hned na začátku nevystrašit, zvláště pokud má z jízdy obavy.

5917773495_0d31edef75_z.jpg
Jízda se spolujezdcem může při jízdě na motorce zcela změnit zážitek.

Vysvětlete spolujezdci, co může očekávat

Pokud máte v plánu vyrazit na projížďku s někým, kdo na motorce nikdy předtím neseděl, trpělivě mu před jízdou vysvětlete, co může očekávat. Při samotné jízdě na rozhovor moc prostoru není. Domluvte se proto na signálu, na jehož základě motorku zastavíte.

Během jízdy platí několik zásad, o kterých by měl váš spolujezdec vědět. Vysvětlete například to, že když zastavíte, nemá sundávat nohy ze stoupaček, nebo že by vás měl při vjíždění do zatáček napodobovat, a ne se snažit motorku vyvažovat protipohybem. Vyhnete se tak situacím, které vyžadují použití motolékárničky.

A hlavně svou potenciální spolujezdkyni či spolujezdce ujistěte, že je v těch nejlepších rukou!

Mějte vhodné oblečení

Pokud jezdíte pravidelně, nepochybně používáte adekvátní oblečení. Mít na místě spolujezdce pohlednou slečnu v plavkách je sice krásné pomyšlení, ale rozhodně to není bezpečné. Pokud sami nemůžete vhodné oblečení pořídit, někde si jej pro spolujezdce vypůjčte. Správné oblečení totiž může zachránit i život.

Dávejte si pozor při nasedání na motorku

Je důležité dávat si velký pozor při nastupování na motorku. Určitě nechcete, aby vaše mašina skončila na zemi už na začátku cesty. Zbytečně by vám to zkazilo celý zážitek z jízdy.

Jak tedy na motorku správně nasednout? Obecně platí, že spolujezdec musí nasedání či sesedání nahlásit, například tím, že poklepe řidiči na rameno. Spolujezdec by měl nastupovat až po řidiči, nejlépe z levé strany, aby se nespálil o výfuk, levou nohu položit na stoupačku a pravou přehodit přes motorku.

Správně se držte

Během jízdy určitě nechcete spolujezdce ztratit. Proto se před jízdou ujistěte, že váš spolujezdec ví, jak se správně držet. Osvědčenou metodou držení je, když vás spolujezdec jednou rukou objímá kolem pasu a druhou se přidržuje nádrže. S rukou kolem pasu máte větší jistotu, že spolujezdec stále sedí za vámi. Další variantou držení jsou madla, která spolujezdec najde po stranách.

Kam na první společnou jízdu vyrazit?

Vybrat na první jízdu ve dvou neznámou trasu není zrovna nejlepší volba. Volte spíše kratší trasu se zajímavým cílem. Pro vašeho spolujezdce tak bude první zkušenost spojená s příjemnými vzpomínkami. Pokud ho hned při první jízdě vyděsíte k smrti, sice na ni jen tak nezapomene, ale bude to taky jediná jízda, kterou absolvuje.

4530443499_de3ff8d467_z.jpg
Pokud už má spolujezdec předchozí zkušenosti, bude si v řadě situací daleko jistější. Jestliže se ale nedrží ani jeden z jezdců, je to velmi riskantní.

Na co si dát ještě pozor?

Při jízdě ve dvou počítejte s tím, že se vaše motorka bude chovat jinak. Bude mít větší zátěž, a tak bude pomaleji zrychlovat a prodlouží se vám brzdná dráha. Určitě si proto nejprve vyzkoušejte, jak moc ovlivní jízda ve dvou ovládání vaší motorky. Aby vás při snaze rychle předjet auto nepřekvapila protijedoucí dodávka.

Během jízdy ve dvou důkladně otestujete, co vaše motorka snese, a to zvedá i nároky na kvalitní pneumatiky. Je to o důvod navíc, proč zainvestovat do osvědčených značek, jako jsou například moto pneu PirelliContinental či Dunlop. S těmito pneumatikami podstupujete daleko menší riziko, že vám selžou v ten nejméně vhodný okamžik.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist