Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Jak se vyrábí igelitové tašky?

Plastových výrobků je kolem nás spousta. Jedněmi z těch nejvýznamnějších jsou například igelitové tašky, balicí fólie a plastové obaly. Jen se zamyslete, kolik jich máte kolem sebe. Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vlastně tenké fólie a tašky z plastu vyrábí?

Běžně je známe pod pojmem igelitové tašky, nicméně přízvisko „igelitové“ je nesprávné. Tašky rozhodně nejsou vyrobené z žádného igelitu, mnohem správnější název by byl prostě „plastové tašky“.

Reklamní tašky z materiálu LDPE

Igelit je podle odborníků fólie vyrobená z měkčeného PVC. K výrobě sáčků a tašek se používal dříve, nicméně dnes už ne. V současné době se typicky využívají polypropylenové a polyethylenové folie. Například firma Van Gillern, která prodává reklamní tašky, balicí fólie i potravinové fólie, používá polyethylenovou folii s označením LDPE. Jak se ta konkrétně vyrábí?

Zkratka LDPE označuje low density polyethylene, tedy polyetylen s nízkou hustotou. Vyrábí se polymerací při vysokém tlaku, při níž vznikne molekulová mřížka tvořená uhlíkem a vodíkem. Jednoduše by se dal postup popsat asi takto:

  • Ze surovin se vyrobí granulát.
  • Z granulátu se tažením či vyfouknutím vyrobí hadice nebo polohadice.
  • Z hadice/polohadice se sváří pytle, sáčky, tašky.

A co ekologie?

LDPE je zcela recyklovatelný materiál. Plasty se v přírodě rozkládají velmi dlouho, například igelitové reklamní tašky se rozkládají 25 let. Proč bychom ale použité plasty museli vyhazovat? Dají se recyklovat. Kromě toho jsou LDPE fólie využitelné i energeticky. Při jejich spalování se do ovzduší neuvolňují škodlivé látky.

Již zmiňovaná firma Van Gillern nabízí i EKO tašky – tašky vyrobené výhradně z recyklátu. Pokud se chcete chovat aspoň trochu ekologicky, vzpomeňte si na to, až budete příště shánět reklamní tašky, jimiž obdarujete zákazníky nebo obchodní partnery.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist