Plastových výrobků je kolem nás spousta. Jedněmi z těch nejvýznamnějších jsou například igelitové tašky, balicí fólie a plastové obaly. Jen se zamyslete, kolik jich máte kolem sebe. Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vlastně tenké fólie a tašky z plastu vyrábí?
Běžně je známe pod pojmem igelitové tašky, nicméně přízvisko „igelitové“ je nesprávné. Tašky rozhodně nejsou vyrobené z žádného igelitu, mnohem správnější název by byl prostě „plastové tašky“.
Reklamní tašky z materiálu LDPE
Igelit je podle odborníků fólie vyrobená z měkčeného PVC. K výrobě sáčků a tašek se používal dříve, nicméně dnes už ne. V současné době se typicky využívají polypropylenové a polyethylenové folie. Například firma Van Gillern, která prodává reklamní tašky, balicí fólie i potravinové fólie, používá polyethylenovou folii s označením LDPE. Jak se ta konkrétně vyrábí?
Zkratka LDPE označuje low density polyethylene, tedy polyetylen s nízkou hustotou. Vyrábí se polymerací při vysokém tlaku, při níž vznikne molekulová mřížka tvořená uhlíkem a vodíkem. Jednoduše by se dal postup popsat asi takto:
- Ze surovin se vyrobí granulát.
- Z granulátu se tažením či vyfouknutím vyrobí hadice nebo polohadice.
- Z hadice/polohadice se sváří pytle, sáčky, tašky.
A co ekologie?
LDPE je zcela recyklovatelný materiál. Plasty se v přírodě rozkládají velmi dlouho, například igelitové reklamní tašky se rozkládají 25 let. Proč bychom ale použité plasty museli vyhazovat? Dají se recyklovat. Kromě toho jsou LDPE fólie využitelné i energeticky. Při jejich spalování se do ovzduší neuvolňují škodlivé látky.
Již zmiňovaná firma Van Gillern nabízí i EKO tašky – tašky vyrobené výhradně z recyklátu. Pokud se chcete chovat aspoň trochu ekologicky, vzpomeňte si na to, až budete příště shánět reklamní tašky, jimiž obdarujete zákazníky nebo obchodní partnery.