Většina z nás má momentálně více času kvůli nařízením a omezením vlády a tak se snažíme využít ho také pro úklid. Šatní skříň si ho rozhodně zaslouží, stejně jako zbytek naší domácnosti. Mnoho z vytříděných věcí se chystáme dát do kontejneru na textil. Máte ale jasnou představu, co do něj opravdu patří a co ne?
Potřebná recyklace
Plasty, papír i sklo třídíme bez jakéhokoli zamyšlení naprosto automaticky. S textilem už je to podobné, zvykli jsme si, že kontejnery na textil jsou skoro v každém městě a není důvod nepoužívané oblečení vyhazovat do popelnice. Mnohem lepší je nechat ho zrecyklovat a třeba tak pomoci někomu dalšímu. Z kontejneru se totiž všechen textil sváží do centrálního skladu, kde se ručně vytřídí a rozdělí mezi charitativní organizace. To, co už nenajde jiné využití, si převezmou partnerské firmy a zbylý textil zpracují na úklidové hadry nebo třeba výplň autosedaček. Aby byla recyklace textilu efektivní, má i textilní kontejner svá pravidla, co do něj dát můžeme a co ne.
Čisté a suché
Do kontejneru dávejte věci čisté, nezničené, ideálně zabalené v igelitovém pytli. Patří do něj všechno oblečení, dámské, pánské i dětské mikiny, trička, svetry, kalhoty, šaty, bundy. Své využití najde také domácí textil, jako jsou utěrky a ubrusy, ložní prádlo, boty a drobné doplňky typu šály, pásky a šátky. U zavazadel bychom měli myslet na jejich velikost. Kabelky, batůžky, ledvinky a různé tašky ano, kufry a velké tašky ne. Do kontejneru na oblečení ale nepatří věci špinavé, mokré nebo poškozené, odpadky, koberce a vše, co už na první pohled patří do popelnice. V centrálním skladu se vše třídí ručně a tak bychom jen někomu přidělali práci a možná i znehodnotili textil od jiného dárce.
Najít nejbližší kontejner na textil už dnes není nijak složité, ve větších městech jich bývá dokonce i několik a tak nám nic nebrání probrat šatník a co nevyužijeme, tomu dát šanci na druhý život.
Zdroj foto: Pixabay.com, Recyklujemetextil.cz