Zkuste si nechat odemčené auto zaparkované kdekoli ve městě a tipnout si, za jak dlouho tam nebude. Ochránit své vozy proti krádeži je dnes téměř nutná potřeba, proto i sami výrobci do svých aut přidávají ochranné systémy, jako je imobilizér. K čemu nám v autě je?
Aby s autem zloděj mohl odjet, musí ho nejprve nastartovat. A to je právě to, čemu imobilizér brání, tedy zablokuje možnost nastartování auta. Malé elektrické zařízení, které je integrované přímo do vozu, zabrání neoprávněnému majiteli v tom, aby s autem odjel. Jednoduše řečeno, imobilizér komunikuje s řídící jednotkou automobilu a zároveň a čipem, který vysílá kód a je umístěn v plastové krytce klíče od auta. Při každém novém spuštění motoru se vygeneruje kód, který je k nastartování potřebný. Pokud není správný, tedy imobilizér nepředá do řídící jednotky informace potřebné k nastartování, dojde k zablokování palivového systému a auto nestartuje.
Ochránit své auto můžete třemi základními typy systému:
Autoalarm, který se spustí při pohybu uvnitř auta nebo při pokusu se do auta vloupat. Hlučné sirény a blikání většinou slyší i sousedé o několik bloků dál.
Možnost vyhledání, když už auto někdo přeci jen ukradne, zajistí vyhledávací systém
Imobilizér, tedy systém blokování startu bránící nastartování auta bez originálního klíče
Moderní technologie jdou dopředu a pomáhají chránit náš majetek. Pokud byste tak třeba ztratili klíče, někdo si je okopíroval a pak jste je náhodou našli, novější auta už nenastartuje díky imobilizéru. Mechanický klíč bez další ochrany mají jen starší auta, která se dnes už tak často nezcizují. Také samotný kód pro imobilizér byl v minulosti pevný a neměnný a tedy lehce okopírovatelný, moderní vozy už mají pro každé spuštění motoru unikátní kód, který nelze okopírovat.