Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

Co lze vyčíst z energetického štítku na pneumatice?

Od konce roku 2012 platí nařízení Evropské unie, které přikazuje výrobcům pneumatik značit své výrobky tzv. energetickými štítky. Na nich musí být uvedené tři základní parametry, které mohou pomoci spotřebiteli s výběrem vhodné pneumatiky.

První veličinou je valivý odpor pneumatiky. To je síla, která při otáčení pneumatiky působí proti směru jízdy. Právě tento parametr je důležitý z hlediska spotřeby paliva. Čím nižší je valivý odpor, tím nižší je i spotřeba paliva a naopak. Na štítku se značí písmeny A až G na stupnici, přičemž A je nejlepší hodnota. Každý další stupeň představuje přibližně 1 decilitr paliva navíc, tedy u pneumatiky, jejíž valivý odpor je označen písmenkem B, je spotřeba oproti „áčku“ přibližně o 0,1 l na 100 ujetých kilometrů vyšší.

Dalším ukazatelem, který je důležitý pro správný výběr pneumatiky, je přilnavost na mokrém povrchu. Tuto hodnotu najdete také ve většině testů pneumatik. Protože v našich zeměpisných šířkách se s mokrými silnicemi můžeme setkat během celého roku, je to pro řidiče důležitý ukazatel. Rozdíl v brzdné dráze osobního auta brzdícího z rychlosti 80 km/h mezi pneumatikou v kategorii A a tou označenou písmenem F je více než 18 metrů.

Od roku 2012 musí být každá pneumatika označena energetickým štítkem.

 

Posledním povinným údajem, který musí být na každé pneumatice, je její vnější hlučnost. Na hluk za jízdy, který od pneumatik vnímáte uvnitř vozidla, to ale nemá vůbec žádný vliv. Na štítku se tato hodnota uvádí proto, že Evropská unie se snaží snižovat emise hluku a zlepšovat životní prostředí, a tímto nutí výrobce k postupnému snižování hlukové zátěže. Každá černá vlnka znamená rozdíl 3 dB vnějšího hluku. Pneumatika se třemi černými vlnkami plní normu, pokud má černých vlnek méně, je dosažená úroveň hluku nižší než maximální povolená hodnota.

Energetický štítek nám může pomoci při výběru nového obutí, ale je dobré sledovat i recenze pneumatik a ohlasy jejich uživatelů. Orientovat se můžete i podle testů, jichž vychází každoročně celá řada od mnoha renomovaných autoklubů. Pokud budete vybírat nové pneumatiky pro váš vůz, podívejte se na náš e-shop s pneumatikami, kde najdete energetický štítek u každého modelu.

Zdroje foto: Wikimedia.org, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

AKCE

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist