Elektrokola mohou být rychlým přemísťovadlem v hustém městském provozu i záchranou ve chvíli, kdy v členitém přírodním terénu dojdete na konec s dechem. Tuzemský zákazník alternativní dopravu spíše stále objevuje, svou cílovou skupinu si u nás ale kola opatřená elektrickým motorem pomalu začínají nacházet. Které nejlepší značky a modely v současné době český trh nabízí?
1. KTM
Rakouská firma KTM je známá hlavně jako výrobce terénních motocyklů enduro, ve své nabídce má však také kolem 70 typů elektrokol. Jedno z nejzajímavějších, elektrokolo KTM – model Macina Freeze Plus, patří do kategorie fatbike neboli snowbike – jak už oba názvy napovídají, je to kolo vhodné i do sněhu – díky velmi tlustým plášťům.
Macina Freeze je v současnosti nejvyhledávanějším elektrokolem na českém internetu. Má odnímatelnou baterii Bosch a váží necelých 23 kg. Popularita fatbiků na českých horách v posledních letech stoupá hlavně díky půjčovnám elektrokol a elektroskútrů – sněžné elektrokolo si můžete vyzkoušet v Peci pod Sněžkou i na Špičáku.
2. Leader Fox
Jediným českým kouskem v žebříčku je elektrokolo Leader Fox v dámském provedení Sandy Lady. Pro dámy mohou být elektrická kola při zdolávání kopců s ambiciózním partnerem-cyklistou ještě lákavější než pro běžného smrtelníka. Dámská elektrokola mají sníženou geometrii rámu, takže umožňují snadnější nasedání. Leader Fox Sandy Lady má motor s výkonem až 375 kW a dojezd kolem 100 km. Po setmění se automaticky rozsvítí přední i zadní světlo.
Českobudějovický výrobce Leader Fox funguje na trhu od roku 1996. Svá kola na elektrický i lidský pohon dodává kromě domácího trhu také na Slovensko nebo do Německa.
3. Scott
Elektrokola Scott E-Spark jsou reprezentativním vzorkem z dílny špičkového švýcarského výrobce. E-Spark se s cenou vysoko přes 100 tisíc Kč řadí mezi ty vůbec nejdražší na domácím trhu.
Za hodně peněz totiž nabízí hodně muziky, takže zaujme i ty největší fajnšmekry. Elektrokola jsou velmi lehká a mají prvotřídní baterie Bosch s kapacitou 400 Wh – například model E-Spark 710 2015 na plné nabití umožňuje dojezd až 175 km.
4. Guewer
Elektrokolo Guewer Cross využijete i ve městě, jak ale název napovídá, primárně je určeno do náročnějšího přírodního terénu. Model Cross váží včetně baterie 26 kg, což je hodně i na elektrokolo. Kde vám ale výjezd strmých lesních pěšin zkomplikuje hmotnost, tam vás podrží motor. Ačkoliv má baterie poněkud slabší kapacitu, jako svižnější alternativa k běžnému terénnímu ježdění na horském kole obstojí.
Čínská firma Guewer se od roku 1996 specializuje výhradně na výrobu elektroskútrů a elektrokol. Elektrokola z její továrny se obecně řadí mezi ty levnější, celosvětově rozšířené modely.
5. Crussis
Horské elektrokolo Crussis e-Atland 5.0 patří do třídy cenově dostupných, dobrých elektrokol. Za necelých 40 tisíc korun nabízí moderní design a 13Ah baterii s nadstandardní kapacitou 468 kWh. Největším triumfem je proto dojezd až 120 km v závislosti na profilu terénu a tělesných i jezdeckých dispozicích jezdce. V této cenové hladině je to více než slušné číslo.
6. Watson
Watson možná není nejlepší elektrokolo. Rozhodně nepatří mezi nejlehčí a nejkvalitnější modely s nejdelším dojezdem. Naopak patří mezi ty nejlevnější. Za cenu kolem 7 tisíc korun se hodí na nákupy nebo i jiný pohyb ve městě pro lidi se zdravotním omezením. Ideální je také na první seznámení s koly na elektromotor pro ty, kteří zatím tento fenomén nestihli blíže objevit.
Description:
Na českém trhu najdete levná elektrokola na krátké vzdálenosti, špičkové drahé modely i speciální typy vhodné pro jízdu ve sněhu a v terénu.
https://cz.depositphotos.com
V terénu jsou elektrokola vhodnou alternativou i pro horská kola.
https://pixabay.com
Kombinace pedálů a elektromotoru umožňuje plnohodnotné projížďky osobám se zdravotním omezením nebo horší fyzickou kondicí.