Fenomén nesmrtelnosti se světovou kulturou prolíná od pradávna. Ne vždy však došlo k zachování dobrých vlastností nemrtvého a záporné postavy, většinou svým vzezřením značně poznamenané procesem umírání, nabývají svůj typický vzhled zombie. Ten se vyznačuje částečným tlením částí těla, chyběním jiných a v neposlední řadě i typickým chováním postav. Kulhavé pohyby a smrtelné skřeky spolu s krvežízní neodmyslitelně patří k hororovým scénám, které si i přes na jednu stranu nechutnou atmosféru získaly po celém světě nespočet fanoušků. Kde všude můžete zombie potkat?
Prvním úspěšným seznámením diváka s postavou zombie byla ve filmu Noci oživlých mrtvol z roku 1968, která rozšířila povědomí o tomto druhu fiktivních stvoření mezi širokou veřejnost. Brzy následovaly i další snímky, mezi nimiž se výsostnému postavení a oblibě dostalo pouze některým. Vysoké hodnocení na československé filmové databázi má například Zombieland, v překladu Země zombií, která se humorně snaží divákovi přiblížit neukojitelnou touhu po poslední čokoládové tyčince. Ta se nečekaně nachází ve světě plném zombií, přes které vede cesta ke štěstí postupně složené alternativní čtveřice hlavních hrdinů.
Hororově je naopak pojat britský film z roku 2002 s názvem 28 dní poté, pojednávající o útěku vzteklinou nakažených šimpanzů a jejich přenosu nákazy na aktivisty ve výzkumných laboratořích. Samotný film se pak rozjíždí po 28 dnech, kdy se hlavní hrdina probouzí z kómatu a postupně nachází zdecimovaný a téměř zlikvidovaný Londýn. Snahou nově vzniklé skupiny přeživších je nalezení vojenské jednotky, která slibuje naději na záchranu.
Záchranu ze zombiemi terorizovaného světa pak ukazuje i moderní úprava klasického díla Austenové, které nedávno vyšlo v novém kabátě pod názvem Pride and Prejudice and Zombies. Anglický venkov 19. století i milostné scény tak doplňují nemrtví vyskytující se na všech frontách, čímž dávají ženami milovanému snímku Pýcha a předsudek zcela novou dimenzi. Pět statečných hrdinek se postará o pohlednou akci s téměř nekonečným zástupem zombií přicházejících na popravu.
Velkou ságou je titul Resident Evil, která pojednává o fiktivním městu Raccoon City, v němž sídlí biochemická společnost Umbrella Corporation zabývající se v podzemních laboratořích nezákonnými pokusy za účelem výroby léků. Z těchto laboratoří ovšem nebezpečný vir způsobující smrt a následnou transformaci v zombie unikne, aby páchal škody nejen v samotném výzkumném centru, ale následně i ve zmíněném městě potažmo na celém světě. Hlavní hrdinkou je Alice, která se s plnou vervou vrhá proti stvůrám a snaží se o záchranu světa.
Samotná filmová série vznikla nicméně až na podkladě úspěšné videohry, vytvořené v Japonsku, která je volnou předlouhou pro dění na filmovém plátně. Úspěch hry znamenal vývoj devíti pokračování pro celou řádku herních zařízení, které byly navíc doplněny o několikero podtitulů zejména pro platformu PlayStation. Obdobného úspěchu se dočkala i série Doom, která také obohatila jak vášnivé hráče, tak filmové fanoušky krvelačných stvůr. Počítačový svět zombií se ještě letos rozroste o jeden díl tohoto titulu s názvem Doom 4.
Svět bezpochyby těsně spjatý s nemrtvými jsou obrázková podání komiksů. Papír snese všechno a kreativitě ve vymýšlení co nejméně pravděpodobných scén se meze nekladou. Tím se řídili také tvůrci komiksové adaptace světově proslulých turnajů v pokeru World Series of Poker, která ve fantasy podání po útoku zombií mění poklidnou hru na World Series of Zombies. Známé tváře světového pokeru tak našly svou kreslenou podobiznu, někteří i ve formě upravené do vzhledu nemrtvých. Premiéra na hlavní události tak pro postavu Daltona náhle změní ráz, když kromě strastí a nástrah pokerového turnaje a jejich profesionálních es, které ztvárnili Phil Hellmuth, Daniel Negreanu či Antonio Esfandiari, svádí boj i s hordou krvelačných stvůr.
Původně stojí komiksová verze i za zrodem titulu The Walking Dead. Živí mrtví od Roberta Kirkmana vyšli v Americe v černobílé variantě a sledují hlavního hrdinu Ricka, který za svou rodinou a dalšími přeživšími putuje během apokalypsy zapříčiněnou zombiemi. Od roku 2003, kdy poprvé spatřil světlo světa, vyšlo na trh více než sto padesát čísel tohoto měsíčního komiksu, který aktuálně zažívá desetitisícové prodeje. Jedná se o jeden z vůbec nejúspěšnějších a nejdéle vydávaných černobílých komiksů současnosti.
O úspěchu svědčí také seriál přejímající příběh Ricka, který po probuzení z kómatu a proběhlé apokalypse hledá svou rodinu. Pro velký úspěch se seriál dočkal již šesti sérií, tedy přes 100 dílů. Poslední díl aktuální série měl premiéru na amerických kabelových televizích teprve nedávno a dalších dílů se dočká po pauze znovu až na podzim. Čeští fanoušci by se televizní dabované verze šesté série mohli dočkat někdy v září.
Neodmyslitelnou součástí světa nemrtvých je také hudební branže, ve které se od roku 1975 zombie automaticky pojí s anglickou heavymetalovou kapelou Iron Maiden. Za svých čtyřicet let na světě hudebního showbyznysu dokázal zakládající člen a baskytarista Steve Harris prodat přes sto milionů alb, za něž získali i jednu cenu Grammy. Typickou metalovou tvář kapely jen umocňuje její maskot Eddie, který je uměleckým dílem komiksového světa zombie. Kromě prvního alba se objevuje na všech deskách a je také nedílnou součástí kulis všech koncertů. Aktuálně kapela koncertuje na další z mnoha tour v jejich dlouhé kariéře na počest nově vydaného alba. The Book of Souls zavítá na všechny obydlené světadíly a po dlouhé Americké fázi přijde na řadu i Evropa, přičemž nechybí ani zastávka v Praze či Žilině na začátku července.
Dvacet let od vydání nedávno oslavila také známá píseň Zombie z vůbec nejúspěšnějšího alba No Need To Argue vydaného irskou skupinou Cranberries v roce 1994, která původně pojednává o nepokojích Severního Irska. Pro svou oblibu se jí dostalo i několika coververzí. Celosvětový hit si odnesl i prestižní ocenění hudební stanice MTV. Oblibu dokládá 17 milionů prodaných kusů tohoto alba.