Co má tradiční čínská medicína a svět clean beauty společného? Opravdu hodně! Celostní přístup, důraz na přírodní suroviny a tradici. A co víc, pro své vyznavače doslova představují životní styl. Pojďme si proto tradiční čínskou medicínu přiblížit trochu blíže. Co o ní vlastně víme? A čím nás může inspirovat?
Základní principy tradiční čínské medicíny
Kořeny tohoto svébytného systému léčby sahají až do roku 200 př. n. l.. Jeho základní ideou je tělo schopné udržet v harmonii dvě protichůdné, avšak neoddělitelné síly: jin a jang. Pokud nejsou v rovnováze, v těle volně neproudí životní energie známá jako čchi. Tento stav pak může vést k onemocnění.
K obnovení harmonického stavu používá tradiční čínská medicína kombinaci přírodních produktů, masáží, změny stravy nebo cvičení, které usnadňují uzdravení. Akupunktura je rovněž její velmi známou a důležitou součástí.
Starověké byliny, moderní aplikace
Byliny jsou vůbec tou nejběžnější kategorií surovin, se kterými se pracuje. Ty nejoblíbenější, včetně zásad týkající se jejich sběru a zpracování, si clean beauty kosmetika ráda vypůjčuje. Klíčovou zásadou je to, že by se mělo při sběru, zpracování a skladování bylinných surovin postupovat velmi opatrně podle pokynů předávaných od pradávna; tyto faktory totiž mohou rozhodovat o kvalitě a účinnosti rostlinných složek.
Na které byliny se jak tento systém medicíny, tak clean kosmetika spoléhají? Především na ženšen, paeonii, granátové jablko, bílý a zelený čaj nebo na kořen Angelica. Pro zajímavost, právě ženšen a paeonia jsou také dvě nejúčinnější účinné látky proti stárnutí.
Jak prvky tradiční čínské medicíny zařadit do svého života?
Nejde jen o to svou domácí lékárnu vybavit vhodnými přírodními produkty. Tradiční čínská medicína staví na celostním, holistickém, přístupu a zaměřuje se především na prevenci onemocnění posílením imunity. Proto jsou její klíčovou součástí také zdravá výživa a pohyb. Zde je pár tipů a jednoduchých návyků, které si zvládne doma osvojit každý.
Pijte teplou vodu a jezte teplé jídlo
Studené jídlo a nápoje ochlazují a oslabují váš trávicí systém, syrová strava se navíc velmi špatně tráví. Čínskou superpotravinou není ve skutečnosti nic jiného než teplá vařená zeleninová polévka! Jezte pomalu, důkladně žvýkejte a při jídle se nemluvte. Nikdy nepijte během jídla, ale až po něm. Ideálním nápojem je teplá voda nebo čaj.
Chraňte se před nepříznivými živly
Chlad, vítr, teplo, vlhkost a sucho - to vše výrazně ovlivňuje vaše zdraví. Chlad má silný vliv na ramena, krk, uši, ledviny a močový měchýř, proto noste šálu, čepici. Dbejte na správnou vlhkost v místě, kde žijete, zejména pokud máte sklon trpět kašlem. Na slunci vždy noste klobouk!
Hýbejte se
Život je pohyb, proto dbejte na to, abyste ho měli dostatek. Zkraťte dobu, kterou trávíte sezením nebo poleháváním, zejména když se cítíte ve stresu. Pohybem se podpoří krevní oběh a tělo bude lépe fungovat. Nemusí jít o intenzivní cvičení, ale o pomalý a rovnoměrný pohyb, který vás hlavně musí bavit!
Buďte na čerstvém vzduchu
Čínská medicína věří, že čerstvý vzduch má více čchi. Proto cvičte venku nebo alespoň při otevřeném okně. Jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, je bikram jóga se zavřenými okny na lačno.
Koupel nohou, která vám pomůže usnout
Večer ponořte nohy do teplé vody a masírujte si "ledvinový" bod (Yong Quan) uprostřed chodidla. Jeho přesné umístění najdete na internetu. Budete spát jako nemluvně!
Jak se k tradičním systémům medicíny stavíte? Důvěřujete jim? Vyzkoušíte je?
Zdroj foto: Naqed.cz, Pixabay.com