V českém zdravotnictví dochází již po mnoho let k jednomu velkému problému. Pracuje v něm totiž mnohem více žen než mužů. Rozdíl mezi jejich počty je mnohem větší, než si myslíte. Obecně na jednoho muže ve zdravotnictví připadají čtyři ženy. Důvodů, proč je v tomto oboru tak málo mužů, je hned několik. Když se podíváte na čísla, rozdíly jsou viditelné:
více než 200 tisíc žen,
přes 60 tisíc mužů.
Platy jsou největší problém
Na střední a vysoké zdravotnické obory se hlásí hlavně ženy. To je jedním problémem, protože muže toto odvětví neláká již od mladých let. Největším problémem jsou ovšem platy. Dokonce i muži, kteří mají potřebné vzdělání, totiž odchází do zahraničí nebo úplně opouští svůj obor. A starší muži v oboru postupně odchází do důchodu. Nabídka pánského zdravotnického oblečení je sice lepší než dřív, ale to je nedokáže udržet v oboru. Stejně jako v jiných oblastech i zde se muži dívají hlavně na peníze.
Zdravotnictví není dost pružné
Pravdou je, že všichni potřebujeme muže lékaře, zdravotní bratry i lékárníky. Na některé specializace je totiž potřeba dost síly, např. u ortopedie nebo traumatologie. Nejprodávanější zdravotnické oblečení pro muže jim umožňuje efektivně a pohodlně pracovat, ale české zdravotnictví jim nepřináší dost vysoké ohodnocení. Navíc tento obor špatně reaguje také na potřeby matek s malými dětmi, které potřebují kratší úvazky. To je jeden z důvodů, proč odchází i mnoho mladých žen.
Podobný problém je také u lékárníků
Na jednoho lékárníka připadá šest lékárnic. Tento problém se proto netýká pouze lékařů nebo zdravotních bratrů, ale také lékárníků. V současnosti čísla stále ukazují, že se na školy hlásí hlavně ženy. Tento trendy tedy bude pokračovat i v budoucnosti. Nejlepším řešením se zdá motivace mladých mužů pro tento pracovní obor. Jinak budou ve zdravotnictví vždy silně dominovat ženy. A zároveň bude stále ubývat schopných mužů v českém zdravotnickém systému.
Zdroj obrázku: dusanpetkovic1 / stock.adobe.com