Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Povinné ručení a jeho placení

Všichni řidiči ho znají, všichni majitelé aut ho mají. Lidově se mu říká povinné ručení. Proč? Zkrátka proto, že je to ze zákona povinné pojištění, kterým vlastník vozidla ručí za to, že za něj v případě nehody pojišťovna uhradí škody způsobené na jiném vozidle. Ostatně správně se jmenuje „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“. Každý řidič by proto měl vědět, k čemu je dobré a jak ho správně zaplatit, aby se vyvaroval případných sankcí.

Placení povinného ručení

Pojištění jménem zákona

Hlavním úkolem povinného ručení je pojistná ochrana zdraví a majetku třetích osob, kterým byla způsobena škoda zapříčiněná provozem vozidla. Řádně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla tedy garantuje všem účastníkům silničního provozu, že se dočkají náhrady škody, kterou jim způsobí jiné motorové vozidlo.

Povinné ručení ovšem v žádném případě neslouží k náhradě škod způsobených na vlastním vozidle. Řidiči by si neměli plést povinné ručení s pojištěním havarijním, které je naopak určeno právě k tomuto účelu.

Havarijní pojištění je založeno na dobrovolné bázi, řidiči si jej sjednávat nemusejí. Naopak vozidlo bez povinného ručení by se v silničním provozu nemělo vůbec objevit. Zákonnou povinnost sjednat toto pojištění má totiž každý vlastník motorového vozidla, které je provozováno na pozemní komunikaci, a to včetně vozidel, která jsou na pozemní komunikaci pouze ponechána.

Užitečná nezbytnost

Bez sjednaného povinného ručení se neobejdete ani při zápisu auta či motocyklu do registru vozidel. Tuzemské pojištění platí též na území dalších evropských států, jejichž seznam najdete na své zelené kartě. Tento dokument, stvrzující platnost sjednaného pojištění, přitom s sebou už od roku 2022 nemusíte vozit v papírové podobě. Při kontrole stačí předložit digitální verzi zelené karty uloženou například v mobilním telefonu.

 Povinné ručení a jeho placení

Jak zaplatit povinné ručení?

Pojištění vzniká na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi pojistníkem a pojistitelem a začíná platit okamžikem sjednání, či úhradou prvního pojistného. Výhodné je proto uzavřít povinné ručení online a rovnou je také online zaplatit.

Standardní pojištění je platné jeden rok a automaticky se prodlužuje. Zaplatit ho lze jednorázově na celý rok, případně v půlročních, čtvrtletních či měsíčních splátkách. V případě rozložení do více splátek v průběhu roku ale počítejte s tím, že celková cena pojistného bude o něco vyšší.

Pojistné lze nejjednodušeji uhradit převodem z bankovního účtu. Pojišťovna Kooperativa ale nabízí například také možnost platby pojistného prostřednictvím platebních terminálů a bankomatů vybraných bank.

Co se stane, když zapomenu zaplatit povinné ručení?

Obecně je vhodné dávat si pozor na řádné a včasné úhrady splátek. Pokud se zpozdíte s platbou o několik málo dní, zpravidla se nic vážného nestane. Pojišťovna vám jen zašle upozornění a dá vám dostatek času, abyste částku dodatečně zaplatili. Platnost pojištění přitom opožděnou platbou nijak dotčena nebude.

Pokud ale řidič nebude schopen prokázat platné povinné ručení svého vozidla, může mu být uložena pokuta až do výše 40.000 Kč, což je částka násobně převyšující běžnou roční splátku pojištění.

Povinné ručení a jeho placení

Jak zjistit, zda mám zaplacené povinné ručení?

Na své zelené kartě si můžete sami zkontrolovat, zda její platnost odpovídá aktuálnímu období. Zda skutečně máte všechny splátky uhrazené, vám sdělí na zákaznické lince vaší pojišťovny.

Informace o svém povinném ručení můžete rovněž získat u České kanceláře pojistitelů, která od roku 2000 ze zákona sdružuje všechny poskytovatele tohoto typu pojištění, spravuje garanční fond a vykonává další činnosti uložené zákonem.

 

 

Zdroj foto: Koop.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist