Tréma čas od času postihne každého z nás. Nervozita před veřejným vystoupením či jiným důležitým okamžikem nás může nejen vybičovat k lepšímu výkonu, ale dokáže taky pěkně potrápit. Naštěstí se s ní dá efektivně bojovat pomocí meditace a mindfullness. Jak tyto techniky začlenit do běžného fungování a hlavně jak je provést správně, až se vám z nervozity začnou klepat kolena?
Co je to vlastně ta tréma?
Tréma je vrozená forma strachu, z toho, co si o vás ostatní budou myslet. Jedná se obecně o strach z veřejného ponížení a neúspěchu. Dostavuje se zpravidla před vystoupením, pohovorem či jinou pro nás významnou událostí. Někoho může vybičovat k lepšímu výkonu. Nebo může naopak úplně znejistit.
Cesta ke zklidnění mysli
Meditace vládne světu. Nebo to tak přinejmenším vypadá. Narazíte na ni všude, a není divu. Jedná se o osvědčený prostředek ke zklidnění mysli a zvládnutí stresu. Pravidelná meditace může pomoci s vytvořením účinného základu soustředění a klidu, což v boji s trémou velmi pomáhá. Druhů meditace existuje několik:
- Mindfulness meditace se zaměřuje na přítomný okamžik. Díky tomu můžete snížit úzkost a zvýšit schopnost soustředění.
- Dýchací meditace pracuje s dechem tak, aby vás jeho optimální provedení uklidnilo. Správné dýchání pomáhá se zvládáním nervozity a s emocionální nerovnováhou.
- Vědomé vnímání zaměřuje pozornost na pocity, vůně a zvuky kolem nás. Pozorujte, nehodnoťte, nereagujte. Prostě se jen nechte unášet dál od negativních myšlenek do současného okamžiku a všeho, co nabízí.
Jak správně dýchat?
Dechové cvičení proti úzkosti můžete vyzkoušet vždycky. Ať už máte před velkým vystoupením, důležitou poradou nebo prezentací. A zabere pár minut.
Brániční dýchání neboli dýchaní do břicha pomáhá s uvolněním a stresem. Najděte si pohodlnou polohu, ideálně vsedě nebo vleže, pomalu se nadechujte do břicha po dobu 4 vteřin. Poté vydechujte stejně dlouho nebo déle. Pro kontrolu si můžete dát ruku na břicho. Při správné technice by se vám měla vzdouvat směrem ven.
Další technikou je krabicové dýchání. Principem je uvědomění a kontrola dechu, které vám pomohou získat zpět sebejistotu a kontrolu nad svou hlavou. Ideální poloha je vsedě. Nadechněte se do 5 vteřin. Poté na 5 vteřin zadržte dech, a na 5 vteřin vydechněte. Následuje opět zadržení dechu, a tak znovu dokola. Cyklus opakujte celkem pětkrát.
A nezapomínejte: Je to o praxi. Správné dýchání nebo meditace vyžadují cvik. Pokud se vám to nepodaří napoprvé, nenechte se odradit. Příště už budete vědět lépe, co a jak. A další příště už třeba z trémy zbude jenom nepříjemná vzpomínka.
Zdroj foto: Freepik.com, Pixabay.com, Kratomuj.cz