Křečové žíly zdaleka netrápí pouze ženy, zcela běžně se mohou vyskytnout také u mužů. Jak toto onemocnění vzniká, čím se projevuje a co pro vás tzv. varixy budou znamenat? Odpovědi se dozvíte v článku.
Trpí muži křečovými žilami?
Ačkoli křečové žíly skutečně jsou onemocněním, které v o něco vyšší míře postihuje ženy, nejde o nepoměr nějak dramatický. Ženy mají k tomuto zdravotními problému o něco vyšší sklony zejména z hormonálních důvodů, daleko větší vliv než pohlaví mají ale na rozvoj onemocnění genetické predispozice a především životní styl. Muži tedy mají v zásadě stejné šance jako ženy, že se tohoto onemocnění během svého života vyvarují, nebo že se u nich naopak rozvine.
Co jsou to křečové žíly?
Křečové žíly, nazývané také varixy, jsou onemocněním, při kterém žíly částečně ztrácejí schopnost vracet krev zpět směrem k srdci. Z toho důvodu se křečové žíly objevují především v oblasti dolních končetin, kde se krev vinou gravitace přirozeně hromadí.
Křečové žíly mohou mít podobu malých metličkových žil, které mají spíše estetický než zdravotní dopad. Velké křečové žíly pak mají podobu zvlněných cév, které se výrazně vykreslují pod kůží, ze které navíc začnou vystupovat.
Kromě estetických projevů se mohou křečové žíly projevovat také bolestmi, brněním, pocitem těžkých nohou a v pozdějších stádiích rozvoje i velice nepříjemnými bércovými vředy. Projevy onemocnění se u mužů v zásadě shodují s těmi u žen.
Jaké jsou příčiny vzniku křečových žil?
Ačkoli důležitou roli hrají generické predispozice, zcela zásadní je pro zvýšení rizika rozvoje „křečáků“ zdravotní styl. Onemocnění ve větší míře trápí osoby se sedavým životním stylem – ohroženi jsou lidé s typicky kancelářským zaměstnáním. Křečové žíly ale trápí i zaměstnance v gastronomii, zejména kuchaře, kteří takřka nehnutě stojí po celý den na jednom místě na nohou, podobně jako například prodavače stojící za pultem. Naše tělo místo toho potřebuje spíše přirozený pohyb – zejména chůzi. Pomůže ale i plavání, cyklistika nebo zkrátka jakýkoli jiný pravidelně vykonávaný sport na rekreační úrovni.
Druhým důležitým faktorem je jídelníček a případná obezita. Lidé, kteří se stravují převážně nezdravými smaženými a slazenými pokrmy, v důsledku čehož trpí i nad váhou, mají zvýšené riziko rozvoje celé řady nemocí, křečové žíly nevyjímaje. Oproti ženám ale u mužů odpadá riziko rozvoje křečových žil během těhotenství či menopauzy a průběh nemoci také samozřejmě není ovlivněn menstruací.
Jak s křečovými žilami bojovat?
Když se u vás křečové žíly objeví, jejich rozvoj bohužel jen těžko zastavíte. Zpomalit jej ale můžete změnou životního stylu směrem ke zdravějšímu jídelníčku a pohybu. Pomohou kompresní ponožky či návleky. Rozhodně se nevyhýbejte návštěvě lékaře, který vám může rovněž s léčbou pomoci. U těžších případů se přistupuje i k léčbě chirurgické.
Zdroj obrázků: perfectlab / stock.adobe.com, pixabay.com