Situace spojená s koronavirem nemile překvapila všechny umělce, kteří téměř ze dne na den museli přeorganizovat celý svůj pracovní program. Dobře se se situacím vypořádal Pavel Šporcl, který během karantény streamoval koncerty od sebe z obýváku. Tenorista Pavel Černoch zase vnímá pandemii jako přínosnou osobní zkušenost, která ho dokázala vyvázat z permanentního stresu. Oba dva můžete letos slyšet naživo na tradičním Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově, jež se bude konat v posunutém podzimním termínu 18. 9.– 3. 10. 2020.
Navzdory koronavirové pandemii se pořadatelé festivalu v Českém Krumlově rozhodli neupustit od tradice a zachovat jeden z vrcholů hudební sezóny, na němž se každoročně objevují špičkoví umělci z celého světa. Ačkoliv se letos festivalu nebudou moct zúčastnit zahraniční hudebníci, program zůstává i nadále pestrý. Návštěvníci se mohou těšit na vynikající české interprety jako je například tenorista Pavel Černoch či houslový virtuos Pavel Šporcl, pro které bude vystoupení na MHFČR prvním živým koncertem sezóny.
Krumlov je pro mě emotivní zážitek
„Ví se o mně, že jsem Jihočech a patriot. Krumlov je krásné město, mám na něj spoustu vzpomínek z dětství a vždy, když se sem vrátím, je to pro mě velmi emotivní zážitek,“ říká Pavel Šporcl. Koncertovat bude v Zámecké jízdárně, což pro něj znamená velkou čest. „MHFČK má své nezastupitelné místo nejen v regionálním kulturním dění, ale i v kultuře mezinárodního měřítka.“
Živá hudba a koncerty k Českému Krumlovu neodmyslitelně patří a hudební festival po dobu svého trvání zprostředkoval divákům již 526 koncertů od více než 12 tisíc umělců ze 40 zemí světa. Stal se tak součástí krumlovské kultury a podtrhává romantickou atmosféru města. S tím souhlasí i Pavel Černoch, který v Krumlově vystoupí poprvé:
„Toto město se mi v životě tak nějak spojuje se všemi láskami. Vždycky když jsem znovu a znovu nově zamilovaný, na první výlet se jede do Českého Krumlova. Tak nyní to spojím i s koncertem, a to se skvěle hodí.“
Nejvíce se těší na české publikum, které je podle něj vnímavé a spokojenost s vystoupením se nebojí dát najevo:
„Doma koncertuji moc rád, i když to nebývá tak často. Mám tu už i své publikum. Před každým vystoupením mě sice provází velká tréma, ale jakmile přijdu na jeviště a cítím energii od diváků, celkem rychle zmizí. Na koncert v Krumlově se těším, moje energie společně s Jarkem Kyzlinkem a orchestrem bude velká výzva.“
Jel jsem na doraz
A jak oběma s plány zamíchal koronavirus s ním spojená opatření?
„Pandemie mě a kolegy zasáhla velmi citelně. Ze dne na den byly zrušeny všechny koncerty, a to je pro umělce samozřejmě velká rána. Ale já jsem činorodý člověk a jako jeden z prvních jsem začal svoje koncerty streamovat na svém Facebooku a na streamu mé agentury. Jakmile to půjde, budu hrát jako o život!“ říká Pavel Šporcl, který se nemůže dočkat, až se opět naživo opře do svého smyčce.
Pavel Černoch naopak vnímá pandemii jako přínosnou osobní zkušenost, která byla nevyhnutelná:
„Něco se prostě už muselo stát! Víte, to že jsem přišel o projekty v Londýně, Metropolitní opeře v New Yorku, Římě, Salzburku a další, to mě nakonec kupodivu vůbec nemrzí! Já už jsem jel na doraz, neměl jsem volno několik let a všechno se kolem mě strašně zrychlilo. Můj život se stal jedním permanentním stresem a tlakem, často se mi stávalo, že jsem začal pozorovat sám sebe a říkal jsem si, stojí to ještě za to? Jak dlouho to tempo vydržím? Nyní se všechno zastavilo a skvělé na tom pro mě je, že se to zastavilo všude na celém světě. Moc bych si přál, aby si z toho co nejvíce lidí vzalo něco pozitivního a uvědomili si, co je v životě vlastně důležité.“
Pavel Černoch si zároveň užívá svobodu v neplánování. Běžně se totiž jeho kalendář plní s pětiletým předstihem, a proto si během pandemie dovolil zpomalit a užívat si osobního života
„Žiju ze dne na den, jsem zamilovaný, mám čas telefonovat rodičům, přátelům, a hlavně nic neplánuji!“