Zpět ke kořenům, aneb jak to s rumem začalo
Psal se rok 1493, když Kryštof Kolumbus při své druhé plavbě do Karibiku přivezl cukrovou třtinu. Původním místem byl ostrov Hispaniola, který je dnes rozdělen na Haiti a Dominikánskou republiku. Odsud se následně cukrová třtina rozšířila po celém Karibiku a vzniklo obrovské množství plantáží. Vzhledem k vysoké výtěžnosti rostliny a velmi levné pracovní síle (kterou tvořili otroci), se majitelům plantáží velmi dobře dařilo. Prvním krokem k objevení rumu bylo zjištění, že melasa po přidání vody začíná kvasit a vzniká tak cukrové víno.
Hon za vyšším výdělkem stvořil lahodný mok
Po objevení cukrového vína to majitelům plantáží nedalo a začali přemýšlet, jak odpadní produkt ještě více zhodnotit. To už se psal konec 17. století a v úvahu přicházela jediná věc, která může zajistit vysoký zisk za minimální náklady - pálenka. Pojmenování tohoto výrobku bylo docela prosté “Eau de Vie” a tohle pojmenování se dodnes používá ve Francouzštině po čirou pálenku. Angličané následně začali používat název “Kill Devil” nebo “Rumbullion”, což v překladu znamená “velký ruch”.
První šarže rumu by dnes pravděpodobně nikdo nepil
Zmínky o chuti tehdejšího praotce rumu jsou pro nás dnes trochu odstrašující. Mluví se o něm jako o hořkém a ostrém nápoji olejového skupenství, který se vyznačoval nepříjemným zápachem. Tento fakt se mění až v polovině 18. století, kdy se začaly postupně zlepšovat destilační metody. Postupným vývojem se uchytily dva nejrozšířenější postupy výroby. Prvním je Pot Still - kotlíková destilace, při které vzniká většinou plný a těžký rum, druhou metodou je poté Column Still - kontinuální destilace, která produkuje lehčí a decentnější variantu rumu.
Britské námořnictvo vyvezlo rum do světa
Možná by nebyl rum jedním z nejoblíbenějších nápojů dnešní doby, kdyby jej neobjevili Britští námořníci. Bavíme se o Britském královském námořnictvu, které řešilo zásadní problém, voda se kazila a pivo mohlo zkysnout. Zhruba v polovině 17. století však objevili na své základně na Jamajce nápoj, který se pil na palubách francouzských lodí. Nejen, že se tento nápoj nekazil, ale vytvářel také velmi veselou atmosféru na celé lodi.
Rum jako součást “výplaty”
Zní to jako z pohádky a dnes si to asi úplně nedovedeme představit. Nechám to na Vás, zkuste zajít za svým šéfem a zeptat se jej, zda Vám bude vyplácet rum jakou součást mzdy. Myslím, že reakce by byla v lepším případě úsměvná a v tom horším by Vás pravděpodobně poslal na léčení se závislostí. Když se však vrátíme k Britskému námořnictvu, tak zjistíme, že již tehdy něco takového fungovalo. Psal se rok 1655, když britští námořníci začali dostávat pravidelné dávky rumu, aby se udržela jejich nálada. Následně se stal v roce 1731 pravidelný příjem rumu součástí stanov Britského námořnictva. Od tohoto roku tak Britští námořníci dostávali rum jako oficiální složku mzdy. K této události odkazuje například edice Karibských rumů 1731 Fine & Rare.
Škůdci, kteří pomohli rozšířit rum do dalších zemí
I když se rum těšil velké oblibě, tak stále ještě nebyl rozšířený po celém světě. A když to nejméně čekáme, tak většinou zasáhne matička příroda, která tentokrát pomohla rumu na úkor jiných destilátů. První ranou byla velmi slabá úroda obilí v Anglii v roce 1845, následně pak rozšíření mšičky révokaza ve Francii v letech 1862 a 1863. Zásoby whisky a koňaku začaly rychle mizet, a proto začali i sami Britové destilovat rum v Londýně. Následná obliba tohoto nápoje zasáhla velkou měrou také Německo.
Rum je jenom jeden!
Z historických zápisů se pomalu přesuneme do současnosti. Co je tedy vlastně rum a odkud jeho pojmenování pochází? Rum je alkoholický nápoj, který je destilován z melasy nebo šťávy cukrové třtiny. Tohle je obecná definice, která platí napříč kontinenty. Najdeme pak rozdíly mezi jednotlivými státy například mezi požadavky na určité procento alkoholu, které musí nápoj obsahovat, aby mohl nosit pojmenování rum. Samotné pojmenování nemá úplně jistý původ, ale jednou z variant je právě odvození od slova Rumbullion, které se používalo mezi Britskými námořníky.
Kde všude dnes najdeme producenty rumu
Domovem tohoto úžasného nápoje zůstává nadále Karibik, kde se mezi nejpopulárnější státy řadí Jamajka, Dominikánská republika a Kuba. Pozadu však nejsou ani další jako Trinidad, Panama, Belize, Guatemala nebo Barbados. Velmi oblíbené jsou také rumy z ostrovů Mauricius a Réunion. Všeobecně se dá říct, že se výroba rumu přesunula do míst, kde se dobře daří plantážím s cukrovou třtinou. Můžeme tak ochutnat pestrou škálu rumů z různých koutů světa, kde každý nechává vyniknout také určité vlastnosti “terroir” - souhrn vlastností podnebí, půdy a okolních vlivů.
Kdo dnes hraje hlavní roli
Pojďme se alespoň trochu podívat do jednotlivých zemí a ukázat si nejvýznamnější hráče na trhu. Venezuela je proslulá rumem Diplomático, který mnozí znají jen v základních variantách (protože je najdeme na každém rohu), ale když se do jejich portfolia ponoříte více, tak objevíte skvosty jako Ambassador nebo Distillery Collection. Dost podobně je na tom věhlasná značka Don Papa z Filipín, jestli máte dost jejich klasického rumu, tak sáhněte po některé z limitovaných lahví a nebudete litovat! Kubu proslavily značky Bacardi a Havana, které také kromě základních bílých rumů nabízí exkluzivní vyzrálé lahve, na kterých si jistě pochutnáte. Daleko za vrcholem nezaostávají také rumy Millonario, které pochází z Peru a nabízí skvěle uhlazené rumy s medovými tóny. Zapomenout nemůžeme ani na Guyanu a jejich skvělé rumy El Dorado nebo na prémiové rumy Guatemalské značky Zacapa.
První žena na světě - královna rumu
Dnes to již není úplný unikát, ale v dřívějších dobách byla práce blenderů výhradně mužskou rolí. Až do roku 1997 kdy se Joy Spence stala master blenderkou v palírně Appleton na Jamajce. Tato palírna je aktuálně nejproslulejší a nejvýznamnější na celé Jamajce. V jejich nabídce najdete rumy od těch základních, přes Appleton 12, který postačí pro běžné popíjení. Vyšší ligu potom začíná hrát Appleton 21, který již vyniká svou plností a vyzrálostí. A nejprémiovějšími blendy jsou Appleton 30 a Appleton 50, které se podaří ochutnat jen velmi vzácně, protože byly vyrobeny ve velmi malém nákladu. Joy je také držitelkou ocenění pro nejlepšího rum blendera za posledních 10 let.
Zajímavosti a kuriozity ze světa rumu
Nejdražší kolekce rumů byla v aukci vydražena za bezmála 214 000 liber, což je v přepočtu něco kolem 6 300 000 Kč, jednalo se o nejstarší vydraženou kolekci rumů, která obsahovala 16 lahví. Rum má i svůj mezinárodní den, který můžete hrdě slavit 16. srpna. Největší destilérky na světě vyrobí až 100 000 litrů rumu denně, jedná se především o bílý rum. Rum je všeobecně považován za nejstarší destilát na světě, který sloužil při významných příležitostech a byl využíván také v medicíně. Věhlasná značka Diplomático nesmí prodávat rumy na německém trhu pod svou originální značkou, proto je tam můžete najít pod označením Botucal.
Zdroj foto: Alkohouse.cz, Pixabay.com